Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


Uroczyste otwarcie mieszkań wspomaganych w Potoku

W dniu 25 września 2017 r. odbyło się uroczyste otwarcie mieszkań wspomaganych w Potoku.  Świadkami tego wydarzenia byli parlamentarzyści, Prezydent Miasta Krosna, Starosta Krośnieński, Burmistrz Jedlicza, Członkowie Zarządu Głównego PSONI oraz przedstawiciele Kół naszego Stowarzyszenia z terenu województwa podkarpackiego.

Przecięcia wstęgi dokonali : Pani dr Monika Zima-Parjaszewska – Prezeska ZG PSONI, Pani Jolanta Urbanik – Burmistrz Gminy Jedlicze, Pan Bogdan Rzońca – Poseł na Sejm RP, Pan Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna oraz Pan Jan Juszczak – Starosta Krośnieński. Mieszkania poświęcił ks. Proboszcz z Parafii w Potoku.

Po uroczystym otwarciu i poświęceniu mieszkań zaproszeni goście spotkali się z mieszkańcami Domu i Zarządem Koła.

dom

Pokoje z łazienkami, kotłownią, kuchnią i salonem zajmują podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Niepełnosprawni uczą się tu samodzielności. Takich możliwości terapii nie zapewniają duże ośrodki opiekuńcze.

Pieniądze wyłożył samorząd województwa, część to wsparcie unijne. Fundusze na bieżącą działalność skończą się za dwa lata, stad zabiegi o ustawę, która umożliwiałaby dalsze finansowanie. Poseł Bogdan Rzońca zapewniał dziś, że dołoży wszelkich starań, by mieszkania chronione, po okresie finansowania z unijnych projektów, były wspomagane przez budżet państwa.

Podobne mieszkania działają już m.in. w Jarosławiu, Rymanowie i Sędziszowie Małopolskim. Ciągle jednak jest ich za mało. Te prowadzone przez krośnieńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, powstały dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu operacyjnego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

mieszkanki domu

fot. Tomasz Jelinek

 

Comments are closed.