Statuetka ECCE HOMO dla Prezes Honorowej PSONI Krystyny Mrugalskiej

Prezes Honorowa PSONI Krystyna Mrugalska otrzymała wyróżnienie ECCE HOMO (łac. Oto Człowiek) podczas Święta Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Wyróżnienie zostało ustanowione w 2022 roku z okazji 100-lecia APS i Roku Marii Grzegorzewskiej. Przyznawane jest osobom, które prezentują wartości zgodne z misją uczelni.

Podczas tegorocznego Święta Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, 22 maja, statuetkę ECCE HOMO wręczyła Krystynie Mrugalskiej Jej Magnificencja Rektor dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS. Wcześniej przemówienie wygłosiła prof. dr hab. Anna Odrowąż-Coates, prorektor ds. rozwoju. Zacytowała fragment laudacji przygotowanej przez dr Monikę Zimę-Parjaszewską, prezeskę PSONI:

„Krystyna Mrugalska, jako osoba o unikatowym doświadczeniu osobistym i zawodowym w obszarze wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin, odegrała kluczową rolę w kształtowaniu polityki publicznej na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Polsce, wyznaczając nie tylko kierunki niezbędnych działań, ale przede wszystkim inicjując konkretne rozwiązania. Jej ponad 60-letnia działalność zmieniła w Polsce sposób postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną i zapoczątkowała prawnoczłowieczy model niepełnosprawności. Krystyna Mrugalska propagując wolności i prawa człowieka osób z niepełnosprawnością intelektualną, upomina się o poszanowanie godności i realizację podmiotowości wobec każdej z nich, mobilizując przy tym środowisko rodziców, specjalistów i władze publiczne do organizowania zindywidualizowanych form wsparcia w niezależnym życiu dla każdej osoby. Pani Krystyna Mrugalska już w latach 60. ubiegłego wieku przekonywała, że osoba z niepełnosprawnością intelektualną jest podmiotem wszystkich wolności i praw człowieka. 

To dzięki jej staraniom wprowadzono ustawowe prawo do edukacji dla dzieci z głębokim stopniem niepełnosprawności intelektualnej i dokonano zmian w procedurze ubezwłasnowolnienia. Odegrała także istotną rolę w procesie podpisania, ratyfikacji i wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Jako wieloletnia prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, obecnie Prezes Honorowa, a także jako współzałożycielka i była Przewodnicząca Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, ekspertka wielu podmiotów, członkini organów i ciał doradczych (m.in. Rady Działalności Pożytku Publicznego I kadencji, Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych – kilku kadencji, Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich) wciąż wytycza kierunki w dyskursie publicznym i inspiruje innych do działań na rzecz wysokiej jakości życia każdej osoby z niepełnosprawnością w społeczności lokalnej”. 

Uchwała Senatu APS przyznała wyróżnienie Krystynie Mrugalskiej za jej niebywałe zasługi na rzecz praw człowieka i praw osób z niepełnosprawnościami. Prezes Honorowa PSONI, dziękując za wyróżnienie powiedziała podczas uroczystości:

„Nie przeczę, że jestem wzruszona. 60 lat to nie jest dostatecznie długi czas, żeby można było coś podsumować, potrzebne są jeszcze następne sześćdziesięciolecia dla wszystkich, którzy opierają się o najnowsze myśli i te myśli stale się rozwijają. Pamiętam 60 lat temu, jakiego języka używaliśmy, w którą stronę kierowaliśmy nasze myśli i widzę w tej chwili, jak wygląda filozofia, jak myślimy o tym, co będzie przez następne 60 lat. Wszystkim Państwu życzę serdecznie, żebyście mogli podsumować swoje życie tak, jak ja to robię. Dziękuję bardzo!”.

Pani Prezes Honorowej towarzyszyła prof. dr hab. Anna Firkowska-Mankiewicz, psycholog, socjolog, wieloletnia pracownik naukowa PAN, a następnie prorektor APS, przez ponad 30 lat przewodnicząca Polskiego Zespołu do Badań Naukowych nad Niepełnosprawnością Intelektualną.

W uroczystości udział wzięli członkowie Zarządu Głównego PSONI – prezeska dr Monika Zima-Parjaszewska i wiceprezes dr Radosław Piotrowicz, pracownicy naukowi APS.