
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) wspiera apel o jak najszybsze uchwalenie ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.
13 maja 2025 roku o godz. 11:00 spotykamy się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, by wspólnie przypomnieć premierowi Donaldowi Tuskowi i jego ministrom o złożonych obietnicach i konieczności wprowadzenia tej kluczowej ustawy.

APEL
Obiecaliście ustawę o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami! Jak długo jeszcze mamy czekać?
Czas ponownie zadać to pytanie!
Dlaczego?
- Mijają 2 lata, odkąd Donald Tusk na spotkaniu w Kartuzach (19 maja 2023) w trakcie kampanii wyborczej obiecał ustawowe wprowadzenie asystencji osobistej. Podkreślał wtedy, że pomoc finansowa nie może być jedyną formą wspierania przez państwo osób z niepełnosprawnościami. Mówił też, że asystencja osobista gwarantowana przez państwo jest konieczna, „żeby one otrzymały pomoc, która umożliwi im normalne życie, a nie przeżycie w zamkniętej przestrzeni”. Obietnica szybkiego uchwalenia tej ustawy znalazła się w programach wszystkich partii politycznych, które tworzą obecny rząd.
- Mija 5 miesięcy od protestu pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, podczas których blisko sto osób z niepełnosprawnościami, członków ich rodzin, sojuszników domagało się jak najszybszego uchwalenia ustawy o asystencji osobistej, zgodnej z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.
- Minęły 3 miesiące od zakończenia konsultacji publicznych, w których wzięło udział ponad 1000 osób. Swoje uwagi przedstawiły również pozostałe resorty, samorządy oraz inne podmioty zaangażowane w proponowane rozwiązanie. Zgodnie z założeniami projektu asystencja osobista będzie:
- odpowiadała na potrzeby użytkowników usługi, m.in. dzięki adekwatnej, wysokiej liczbie godzin i dopasowanemu zakresowi usługi;
- umożliwiała osobie z niepełnosprawnością swobodny wybór realizatora wsparcia (samorząd lub organizacja pozarządowa), a także samego asystenta;
- podlegała maksymalnej kontroli użytkownika (jeśli trzeba – wspomaganego przez osobę stale wspierającą);
- zapewniała wyższe stawki wynagrodzeń dla asystentów wspierających osoby o złożonych potrzebach;
- obejmowała czynności pielęgnacyjno-medyczne;
- dostępna także dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami;
- realizowana w każdym powiecie.
Od około 2 miesięcy projekt jest gotowy do przyjęcia przez rząd i uchwalenia przez parlament.
Tak się jednak nie dzieje. Wciąż nie wiemy:
- Dlaczego projekt ustawy o asystencji osobistej utknął w ministerialnych gabinetach?
- Na co rząd czeka w tej sprawie?
- Kiedy skieruje projekt do Sejmu, w którym ma większość głosów?
Dlatego:
13 maja 2025 roku o godz. 11:00 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przypomnijmy premierowi Donaldowi Tuskowi i jego ministrom, jak bardzo ważna jest dla nas ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami!
Dołącz do nas na miejscu lub wspieraj w internecie!
Nic o nas bez nas!!!
Poniżej udostępniamy plik z porównaniem projektów ustaw dotyczących asystencji osobistej – materiał pomocny w zrozumieniu, jakie rozwiązania są proponowane i jakie zmiany są potrzebne.