Relacja z kursu dla nauczycieli w Portugalii

logo Be.SafeNa początku lutego partnerzy projektu oraz nauczyciele i szkoleniowcy z różnych organizacji i instytucji wspierających dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną spotkali się na kursie „Jak poradzić sobie zeskutkami zagorżeń w internecie; Jak chronić i wspierać dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną”„. Kurs odbył się w Portugalii, w Instituto Politechnico de Santarem. Był finansowany z programu Erasmus+ KA2 Edukacja dorosłych, a został zorganizowany w ramach projektu Be.Safe (www.besafe-project.eu)

Partnerzy projektu podzielili się swoją wiedzą zdobytą podczas realizacji projektu. Umiejętności i kompetencje wychowawców dorosłych opracowane zgodnie z programem obejmowały:
● znajomość możliwych zagrożeń internetowych, zbrodni, przemocy;
● możliwość rozpoznania objawów złych doświadczeń w internecie u osoby z niepełnosprawnością intelektualną;
● ściganie przestępstw;
● umiejętność wspierania poszkodowanej osoby z niepełnosprawnością intelektualną i wiedza jak unikać niebezpieczeństw.

W programie kursu można znaleźć takie tematy jak:

  • Dobre praktyki w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną w korzystaniu z Internetu,
  • Burza mózgów w małych grupach dotycząca znanych przypadków cyberprzestępczości,
  • Warsztat „Jak rozpoznać osoby krzywdzone i jak wspierać”,
  • Baza danych z zasadami bezpieczeństwa
  • i inne.

Jednym z najbardziej poruszających punktów było spotkanie z matką, której córka z niepełnosprawnością intelektualną doświadczyła przemocy od nieznajomego spotkanego w mediach społecznościowych. Okazją do refleksji i pewnych porównań było spotkanie z portugalską policjantką i policjantem, którzy opisali krajowy system ścigania przestępstw, wspierający ofiary i zapobieganie przestępstwom i przemocy w Internecie.

Po szkoleniach partnerzy projektu i uczestnicy kursu mieli szansę zintegrować się podczas imprezy międzykulturowej. Każdy kraj prezentował swoją kuchnię, folklor, tańce i krajobrazy. Polski zespół przygotował film specjalnie na kurs pokazujący wszystkie miasta i krainy, z których pochodzą polscy uczestników kursu. Materiały dostarczyli uczestnicy kursu, film zmontował Piotr Bukowski z koła PSONI w Biskupcu.

Kurs odbył się w Santarem – mieście i gminie położonej w dzielnicy Santarém w Portugalii, 50 km od Lisbony. Miasto Santarém było miastem królewskim w średniowieczu. Jest to miasto z najwspanialszym zespołem architektury gotyckiej w Portugalii, z jego kościołami, klasztorami i  zabytkami, takimi jak gotycka fontanna z królewską pieczęcią. Tak więc grupa organizatorów kursu i uczestników po spotkaniu z burmistrzem Santarem została zaproszona na spacer z przewodnikiem po niektórych zakątkach miasta.
Kurs był dość intensywny i bardzo bogaty w wiedzę. Uczestnicy kursu opuścili Portugalię z nowymi umiejętnościami, nowymi kontaktami zawodowymi i zagranicznymi przyjaciółmi.
Z większością nauczycieli partnerzy projektu prawdopodobnie spotkają się w czerwcu w Warszawie, gdzie odbędzie się kurs dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Galeria zdjęć z kursu