Poznaliśmy wyniki konkursu fotograficznego „Widzialni pełnosprawni w pracy” organizowanego przez Fundację Grupy PKP w ramach projektu WidzialniPełnosprawni.pl
Konkurs fotograficzny „Widzialni pełnosprawni w pracy” jest kolejnym etapem projektu, w ramach którego prowadzona była kampania informacyjno-edukacyjna w pociągach, komunikacji miejskiej i telewizji. Na wybranych dworcach kolejowych odbyły się happeningi, dzięki którym pracownicy Fundacji oraz wolontariusze dotarli z przekazem do tysięcy osób, bezpośrednio z nimi rozmawiając i mówiąc o problemie niskiego zatrudnienia. Podczas spotkań podróżni mogli także porozmawiać z osobami z niepełnosprawnością, które przybliżały swoją sytuację, pokazując z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień.
Przypomnijmy, że celem konkursu „Widzialni pełnosprawni w pracy” jest propagowanie idei równości, zgodnie z przekonaniem Fundacji Grupy PKP, że niepełnosprawność nie powinna oznaczać gorszej pozycji na rynku pracy. – Chcemy, aby w świadomości społecznej przestało funkcjonować błędne myślenie o osobach dotkniętych niepełnosprawnością. Wierzymy, że konkurs pomoże nam przełamać stereotypy w walce o równość na rynku pracy – podkreśla Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.
W dniu 17 maja odbyło się posiedzenie jury Konkursu. Jury obradowało w następującym składzie:
- Jolanta Rycerska – prezes Związku Fotografików
- Elżbieta Dzikowska – krytyk sztuki, fotograf i podróżnik
- Magdalena Kruszewska – ambasador projektu Widzialnipełnosprawni.pl.
- Michał Tarcha – dyrektor zarządzający w Fundacji Grupy PKP
- Paulina Jankowska – naczelnik wydziału Public Relations w PKP S.A
Od lewej: Jolanta Rycerska, Elżbieta Dzikowska, Magdalena Kruszewska, Paulina Jankowska, Michał Tarcha
Do Konkursu zgłoszono ponad 100 prac, które ukazywały zatrzymane w kadrze obrazy z życia. Nagrodę główną Jury postanowiło przyznać Panu Jackowi Cisło (zdjęcie własne wykonane ze statywu za pomocą samowyzwalacza) za zdjęcie „Żaden człowiek siły swojej nie zna, dopóki jej w potrzebie z siebie nie dobędzie”.
Wyróżnienia zdobyli Pan Arkadiusz Zdebik i Pani Anna Wiech – Cygan (fotograf) za zdjęcie „Arkadiusz”
oraz Pan Eryk Ziembikiewicz i Pan Józef Tomiak (fotograf) za zdjęcie „Moją radością jest pasja”.
Zwycięska fotografia będzie prezentowana w kampanii bilboardowej Fundacji Grupy PKP wspierającej ideę polityki równości w kwestiach zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
Wyróżnione fotografie wraz z siedemnastoma wskazanymi przez jury zdjęciami utworzą wystawę promującą równe szanse na rynku pracy, którą będzie można oglądać na wybranych stacjach PKP latem tego roku.
Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom za udział w Konkursie. Wszystkich zapraszamy na wystawę!