„Patrzę dalej – Za horyzont” – oto hasło XVI Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych, które odbędą się w nadmorskiej miejscowości Łazy w dniach 12-14 września 2018 r. Patronat honorowy objął Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego- Tomasz Sobieraj, Starosta Koszaliński -Marian Hermanowicz oraz Prezydent Miasta Koszalin- Piotr Jedliński. Organizatorem Warsztatów jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Koszalinie. Z roku na rok wydarzenie to cieszy się coraz większą popularnością i przyciąga coraz liczniejsze kręgi osób z różnymi niepełnosprawnościami z całej Polski.
Głównym celem Warsztatów jest promowanie i rozwijanie twórczości osób z różnymi niepełnosprawnościami. W tym roku aż 362 osoby z niepełnosprawnościami – reprezentantów 34 placówek z terenu 14 województw naszego kraju będzie miało możliwość skorzystania z bogatej i bardzo różnorodnej oferty zaproponowanej przez organizatora. Dla uczestników przewidziany jest szeroki wachlarz wyrażania swoich emocji poprzez sztukę. Zorganizowane zostaną warsztaty fotograficzne, rękodzielnicze, teatralne, tworzenia biżuterii z guzików, recyklingowe- „drugie życie koszulki”, malarskie techniką olejną, wizażu i fryzjerstwa, relaksacyjne, wikliniarskie, linorytu, string-art, florystyczne, „list w butelce”, filmowe, udzielania pierwszej pomocy, integracyjne „Moda z odzysku”. W 4 namiotach tematycznych uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich artystycznych osiągnięć i sukcesów, a także podzielić się swoim doświadczeniem w stosowaniu ciekawych technik plastycznych. Drugiego dnia imprezy odbędzie się prezentacja filmu – laureata XV Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Entuzjaści tańca będą mogli zademonstrować nowe kroki i style taneczne nabyte podczas warsztatów tanecznych podczas dyskoteki, która co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Podczas XVI Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych wiele miejsca przeznaczonego jest na promowanie postaw ekologicznych. Warsztaty takie jak: „Drugie życie koszulki”, rękodzielnicze, a także warsztaty integracyjne „Moda z odzysku” oparte są na idei recyklingu, czyli kreatywnego wykorzystania materiałów, które mogą zostać ponownie wykorzystane.
Twórczość jest ważnym elementem w życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną zarówno w procesie ich rehabilitacji, jak i integracji ze społeczeństwem. Wszelkie działania twórcze motywują do działania, podnoszą wiarę we własne możliwości i moc sprawczą. Niejednokrotnie dynamizują dalszy rozwój. Zetknięcie z innym artystą daje osobom z niepełnosprawnością okazję do pogłębienia swojej wiedzy na temat szeroko pojętej sztuki, poszerzania swojego warsztatu artystycznego i co najważniejsze, możliwość nieskrępowanej ekspresji w wyrażaniu siebie. Wspólne spotkanie w atmosferze swobodnej twórczości daje możliwość zweryfikowania i przewartościowania krążących stereotypów i uprzedzeń dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Elementem dopełniającym integracyjny charakter wydarzenia jest wspólny piknik na świeżym powietrzu, umożliwiający wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych znajomości.
Niezwykle ciepłe i życzliwe słowa podziękowań za stwarzanie sprzyjającej rozwijaniu twórczych zainteresowań atmosfery co roku kierowane są w stronę organizatora w formie listów od zapraszanych gości, a nawet wysyłanych prac wykonanych nowopoznanymi technikami. Z roku na rok napływa coraz więcej zgłoszeń do udziału w Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatach artystycznych. Zgłoszenia nadsyłane są z wszystkich województw na terenie naszego kraju. W tym roku lista chętnych przekroczyła dwukrotnie liczbę dostępnych miejsc. Świadczy to o rosnącej randze tego wydarzenia kulturalnego w skali całego kraju. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną co roku dokłada wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania przybyłych gości i zapewnić im moc wrażeń, które na trwałe zostaną zapisane w ich wspomnieniach.
Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON.