BAZA III: BEZPIECZNI – AKTYWNI – ZDROWI – AMBITNI” – podsumowanie III edycji projektu

Zakończyła się III edycja projektu „BAZA III: Bezpieczni – Aktywni – Zdrowi – Ambitni”.
Za nami tysiące godzin różnorodnych warsztatów edukacyjnych i cała gama emocji, które towarzyszyły wszystkim procesom. Efekty? Nie do opisania w jednym krótkim komunikacie. Podkreślić jednak chcemy, że to zmiana jakości życia dla każdej ze 138 osób z niepełnosprawnością, które uczestniczyły w projekcie.
Jakość życia to subiektywne odczucie, które różni się w zależności od indywidualnych potrzeb i wartości, ale jest kilka obszarów, które są dla każdego człowieka kluczowe.
Jednym z nich jest zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Uczestnicy projektu otrzymali kompleksowe wsparcie w zakresie zwiększania świadomości i nabywania praktycznych umiejętności dbania o własne zdrowie. Zdrowe odżywianie, edukacja seksualna, psychoedukacja i profilaktyka to tematy zajęć, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W końcowym badaniu oceny kompetencji uczestnicy projektu podkreślali jak ważna była dla nich wiedza z tych zakresów i wyrażali swoje zadowolenie, że mogli ją nabywać w dostępny sposób, uwzględniający ich potrzeby, w bezpiecznych warunkach i w sprzyjającej atmosferze.
Drugim obszarem, który wpłynął znacząco na podniesienie jakości życia osób uczestniczących w projekcie było budowanie relacji i aktywnych postaw poprzez udział w działaniach z zakresu organizacji i zarzadzania czasem wolnym i edukacji obywatelskiej. Poczucie sprawczości, decyzyjności, kształtowania relacji w grupie w pozytywny sposób wpłynęło na wzmocnienie własnej wartości i budowanie autonomii.
Bardzo ważnym obszarem były także warsztaty edukacyjne z zakresu zarządzania finansami i rozwijania kompetencji cyfrowych. Stabilność finansowa, odpowiedzialne zarządzanie finansami, umiejętność korzystania z nowych technologii daje poczucie bezpieczeństwa i wpływa na komfort w wielu dziedzinach życia. Osoby z niepełnosprawnością potwierdziły po raz kolejny w badaniu końcowym kompetencji, że ten zakres był dla nich bardzo ważny i dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom mogą być bardziej niezależne.

Realizacja III edycji projektu potwierdziła w pełni naszą tezę, że wszelkie działania, jakie podejmujemy jako osoby wspierające osoby z niepełnosprawnością mają swoje konsekwencje w przyszłości. Mają wpływ na perspektywę uczestniczenia tej konkretnej osoby w lokalnej społeczności w różnych rolach. Im więcej różnorodnych doświadczeń dostarczymy osobie z niepełnosprawnością, im szersze warunki do rozwoju i nabywania nowych kompetencji stworzymy, tym większa szansa, że osoba ta poszerzy swoje granice samodzielności i niezależności, że podniosą jakość swojego życia.

Dzięki wsparciu finansowemu  PFRON w okresie 01.04.2024r. – 31.03.2025 r. 138 osób z niepełnosprawnościami realizowało autorski program edukacyjny, którego celem było podniesienie kompetencji w zakresie korzystania z urządzeń i technologii cyfrowych, dbania o własne zdrowie, zarządzania finansami, bycia świadomym i aktywnym obywatelem oraz zarzadzania czasem wolnym.

Zrealizowano 10.143 godzin wsparcia, głównie w formie warsztatów grupowych. Ponadto każda osoba mogła w indywidualnej  formie rozwijać swoje kompetencje cyfrowe poprzez udział w badaniach kompetencji oraz testach sprawdzających nabytą wiedzę prowadzonych z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych.

Przeprowadzono sześć testów wiedzy i umiejętności. W ujęciu procentowym średni wynik globalny poprawnych odpowiedzi we wszystkich testach u wszystkich beneficjentów wyniósł 85%. Najwyższy średni wynik procentowy uczestnicy osiągnęli w teście z zakresu psychoedukacji wraz z profilaktyką uzależnień – 88%, następnie z zakresu dbania o siebie i własne zdrowie oraz edukacji seksualnej – po 85%, kolejno są wyniki testu z zakresu z edukacji obywatelskiej i kompetencji cyfrowych – 84% oraz wyniki testu z zakresu edukacji ekonomicznej  – 83%. W myśl koncepcji edukacji przez całe życie rekomendujemy, aby tworzyć i realizować dostępne programy edukacyjne dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, bo to DZIAŁA!

Projekt „BAZA III: Bezpieczni – Aktywni – Zdrowi – Ambitni” współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.