Teatr „Przebudzeni” z Ostródy

1-torun-przed-wejsciem-na-sceneTeatr powinien mówić własnym głosem, o własnych sprawach i na własną odpowiedzialność – ta dewiza przyświeca Teatrowi Przebudzeni w pracy artystycznej. Okazuje się, że naszym ostródzkim artystom udaje się podążać tą myślą, czego dowodem są ostatnie osiągnięcia Teatru. Przebudzeni rozpoczęli sezon teatralny wyjazdami na znane i doceniane festiwale teatralne w Polsce. Prezentują znaną już ostródzkiej publiczności „Szatnię” w reżyserii Moniki Kazimierczyk i Dariusza Wychudzkiego, która od premiery w grudniu 2015 roku wciąż zachwyca publiczność.

Info o szatni:

Spektakl inspirowany jest twórczością Tadeusza Kantora, jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może być. To zderzenie przeszłości, historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w „szatnię” pytają „co dalej?”. Spektakl to swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców, stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia. Zatem „jak żyć, by nadal być?”. Akcji towarzyszy uczucie odrealnienia, nieważkości, a wszystko by zatrzymać widza, skłonić do refleksji nad „sztuką życia i umierania”.

Scenariusz:
Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki oraz Zespół

Reżyseria:
Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki

Muzyka na żywo – fortepian:
Dariusz Wychudzki

Na początku października, podczas Festiwalu „Słodkobłękity” w Zgierzu zaprezentowali spektakl w dość nietypowej scenerii… na starym i jakże klimatycznym strychu, który zaadaptowany był na teatralną scenę. Mimo, początkowo, niewielkich trudności z odnalezieniem się w tej przestrzeni, poradzili sobie doskonale, a spektakl wybrzmiał wyjątkowo prawdziwie! Powrócili z WYRÓŻNIENIEM! Chwalono właśnie niezwykłą prawdę, którą posiadają w sobie aktorzy oraz głębię i prostotę przekazu.

8-teresin-wreczenie-nagrod

Dnia 14 października Przebudzeni odwiedzili Toruń, gdzie na profesjonalnej scenie znanego toruńskiego teatru (Teatr Baj Pomorski) wybrzmiała „Szatnia” podczas Przeglądu pn. „Innym okiem”. Kolejnego dnia, natomiast, Przebudzeni byli już w Teresinie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niesfornych „Galimatias”. Znakomite spektakle, zawiązanie nowych znajomości i kontaktów, owocne obrady i dyskusje z publicznością i jurorami – jak sami mówią – ledwo nadążali, bo artystycznych atrakcji było dużo… Poziom okazał się wysoki i bardzo wyrównany, ale nie spodziewali się, że zdobędą GRAND PRIX festiwalu, Nagrodę Młodzieżowego Jury, a także honorową nagrodę aktorską dla spektaklowej Sprzątaczki – Anny Kondrusik.

W miniony weekend przeżyli coś, co przerosło ich najśmielsze oczekiwania! Podczas OFMAT-u (Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Alchemia Teatru) w Staromiejskim Centrum Kultury w Krakowie zdobyli GŁÓWNĄ NAGRODĘ! Już samo zakwalifikowanie się Zespołu na ten undergroundowy festiwal jest olbrzymim wyróżnieniem. „Szatnię” podczas OFMAT-u oceniał m.in. Pan Piotr Borowski, związany z Teatrem J. Grotowskiego, Pan Bogdan Renczyński, który występował w spektaklach Tadeusza Kantora (m.in. „Umarła klasa”, „Wielopole, Wielopole” czy „Dziś są moje urodziny”) i związany jest z Instytutem Cricoteka oraz Pan Janusz Skubaczewski – Dziekan Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.
<<Jesteście objawieniem, a sam Kantor każdego z waszych aktorów zatrudniłby u siebie. Nie muszę już chodzić do Teatru, wszystko czego przez całe życie oczekiwałem od Teatru, zobaczyłem podczas „Szatni” Przebudzonych>> – tak podsumował naszą ekipę Pan Bogdan Renczyński, a sam uścisk dłoni aktora, który przecież znał osobiście Tadeusza Kantora jest dla nas największą nagrodą i uznaniem!!!

Wygląda na to, że duch Tadeusza Kantora ciągle czuwa nad Teatrem Przebudzeni, a początek sezonu zaczął się dla nich bardzo owocnie. Nie opuszcza ich pogoda ducha i chęć dalszego prezentowania twórczości, tym bardziej po tak budujących opiniach o spektaklu.

Należy zaznaczyć, że wszelkie wyjazdy i działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie Starostwa Powiatowego w Ostródzie oraz Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, którzy wspomogli nas finansowo na tegoroczne działania. Dziękujemy również Centrum Kultury w Ostródzie oraz Osiedlowemu Domu Kultury „Jedność” w Ostródzie za udostępnianie nam sal do prób warsztatowych oraz występów.

Ważna informacja dla osób, które jeszcze nie widziały „Szatni” Przebudzonych i chciałyby nadrobić zaległości. W grudniu planowany jest ponowny pokaz sztuki dla mieszkańców miasta. Już teraz wszystkich zapraszamy!

Zachęcamy do odwiedzania i śledzenia profilu Teatru Przebudzeni na Facebooku. Zamieszczamy tam bieżące informacje o naszych planowanych wydarzeniach, wyjazdach, umieszczamy zdjęcia z działań i inne ciekawostki: https://www.facebook.com/teatr.przebudzeni/

Zobacz galerię zdjęć – kliknij link