Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


Zmarła Bożenna Piotrowicz

Bożenna Piotrowicz

Zarząd Główny z żalem informuje, że 02 maja 2018 roku zmarła Bożenna Piotrowicz,
liderka ruchu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną,
od 35 lat nieprzerwanie aktywnie związana
z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

 

 

Bożenna Piotrowicz była inicjatorką i organizatorką kompleksowego systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na terenie powiatu zgierskiego. W 1983 roku razem z grupą rodziców utworzyła Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD, a później Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w których od początku, nieprzerwanie pełniła funkcję Przewodniczącej Zarządu Koła. W latach 1991-95 była również członkinią Zarządu Głównego, a w latach 2004-2008 Centralnej Komisji Rewizyjnej.

Pełniła także wiele znaczących funkcji w gremiach konsultacyjno-doradczych na terenie miasta, powiatu, województwa, a także ogólnopolskim: była m.in. przewodniczącą Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych Powiatu Zgierskiego, Wojewódzkiej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Łodzi, a do roku 2016 – członkinią Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dzięki staraniom Bożenny Piotrowicz w 1991 roku w Zgierzu utworzono Ośrodek Wczesnej Interwencji, pierwszą placówkę dla dzieci z niepełnosprawnościami w mieście. Koło PSONI w Zgierzu stworzyło także cztery inne placówki dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. W 2001 roku Koło rozpoczęło największy projekt inwestycyjny zainicjowany przez Bożennę Piotrowicz – Centrum kompleksowej rehabilitacji i opieki dla osób z niepełnosprawnością przez całe życie. Dzięki dobrej współpracy z samorządem lokalnym i niestrudzonej walce, stworzyła warunki do godnego i pełnego życia wielu osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Zawsze przepełniona pomysłami i chęcią pomocy, była dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziców osobą wspierającą oraz liderką działań o poprawę warunków ich życia i kompleksowe wsparcie. A dla nas wszystkich – zawsze serdeczna, uśmiechnięta, wyznaczająca cele, nigdy niepoddająca się codzienności.

Bożeno, na zawsze pozostaniesz z nami!

Dr. Radosławowi Piotrowiczowi, Sekretarzowi Zarządu Głównego składamy serdeczne wyrazy współczucia z powodu śmierci Mamy.

Przekazujemy kondolencje Mężowi Mieczysławowi i Synowi Marcinowi.

Świadomi straty, jaką poniosło całe Stowarzyszenie,

Zarząd Główny PSONI


Rodzina informuje, że uroczystości ostatniego pożegnania śp. Bożenny Piotrowicz odbędą się  w Zgierzu w dniu 8.05.2018 (wtorek) o godz. 12.00 w Kościele Farnym  pw. Św. Katarzyny  (Plac Jana Pawła II 11/13, przy Urzędzie Miasta Zgierza). Uroczystość  rozpocznie się Mszą Św. a następnie nastąpi odprowadzenie na cmentarz komunalny w Zgierzu  przy ul. Konstantynowskiej  75.

Comments are closed.