Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


Szczepienia – spotkanie z ministrem Dworczykiem

zrzut z ZOOM

Zakończyło się spotkanie z Panem Ministrem Michałem Dworczykiem, który przedstawił plan szczepień dla osób z niepełnosprawnością.
Minister Dworczyk poinformował, że od 10 maja będą mogły być zaszczepione wszystkie osoby korzystające ze wsparcia różnych placówek, np. WTZ, ŚDS, ZAZ oraz wszystkie osoby tam pracujące.

Dodatkowo osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności od 10 maja będzie mogła zaszczepić się “od ręki”, zarówno z wykorzystaniem punktów powszechnych, jak i mobilnych jednostek szczepień. Prezeska Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Monika Zima-Parjaszewska zwróciła uwagę, że planowane obecnie działania powinny mieć miejsce w styczniu.

Zaapelowała o objęcie szczepieniami również osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i wskazała na problem dostępności punktów szczepień np. dla osób komunikujących się z wykorzystaniem AAC.

Minister Dworczyk zadeklarował, że każda osoba wspierająca osobę z niepełnosprawnością zostanie także zaszczepione i to tylko na podstawie oświadczenia! Poruszono też kwestię osób ubezwłasnowolnionych i utrudnień z założeniem dla nich IKP i ePUAP.

Minister Dworczyk przekonuje, że od 10 maja nie będzie to już potrzebne !
Przedstawiciele innych organizacji również krytykowali opieszałość rządu w sprawie szczepień osób z niepełnosprawnościami. Wszyscy przekonywali, że trzeba dotrzeć do wszystkich osób z niepełnosprawnościami, uspokoić rodziców, którzy często boją się o skutki szczepień.

Minister Dworczyk powiedział, że rząd będzie analizował jeszcze zgłoszone postulaty.

Comments are closed.