Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


Radio SoVo – dostępne radio internetowe, pierwszy taki portal w Polsce!

logo projektuW piątek, 11 grudnia 2020 r. startuje portal Radia SoVo (www.radiosovo.pl). Wyjątkowe miejsce w wirtualnym świecie. Pierwszy w Polsce portal internetowego radia przygotowany dla seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Wszystkie audycje i materiały wideo przygotowują osoby z NI oraz seniorzy. Zaangażowania i pomysłów nie brak.

Siłą napędową portalu są dziennikarze-amatorzy. W całej Polsce powstało już 30 Oddziałów Radia SoVo. Jako pierwsze, w październiku pracę rozpoczęło 15 Grup Radiowych osób z niepełnosprawnością intelektualną (m.in. z Nidzicy, Wyszkowa, Tczewa, Jarosławia, Poznania czy Bytomia). Wspierają ich w tym specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Pierwsze przygotowywane przez Grupy audycje i wideo są już opublikowane na portalu.

Od nowego roku ruszają natomiast Senioralne Grupy Radiowe, wyłonione przez Uniwersytety Trzeciego Wieku w całej Polsce. Do rodziny Radia SoVo dołączą dojrzali dziennikarze m.in. z Kołobrzegu, Gniewa, Giżycka, Sanoka, czy Łodzi.

Pierwsze efekty pracy seniorów zobaczymy w lutym 2021 r. Łącznie prace nad portalem prowadzić będzie 140. dziennikarzy.

Radio na fali internetowej

Audycje na portalu są dostępne w formie podcastów, z czasem radia będzie można posłuchać w wybrane dni tygodnia na żywo. Gdy do działania ruszy wszystkie 30 Grup, co miesiąc na portalu pojawi się co najmniej 60 nowych materiałów radiowych i wideo.

Tematem przewodnim grudnia jest bezpieczeństwo w sieci. Już teraz w dziale audycji i wideo można znaleźć materiały dotyczące tego, jak radzić sobie z hejtem, łańcuszków szczęścia, czy też konstruowania bezpiecznych haseł. Powstały również nagrania tworzone z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.

Realizujemy nasz projekt w trudnych warunkach panującej pandemii, ale nie gasi to naszego entuzjazmu. Radiowcy sami nagrywają i montują materiały, przygotowują się do tematów robiąc research w sieci. Dopiero wystartowaliśmy, ale wielu audycji nie powstydziłyby się profesjonalne stacje radiowe. Jestem ogromnie dumna z efektów – mówi Magdalena Janczewska, redaktorka naczelna portalu Radia SoVo, kiedyś wieloletnia dziennikarka prasowa, a obecnie prezeska zarządu Fundacji Pro Cultura.

I jak podkreśla, redakcja działa bardzo profesjonalnie.

Mamy kolegia online, podczas których ustalamy tematy i omawiamy pomysły na to, co powinno znaleźć się w ramówce. Słuchacze mogą się spodziewać relacji, sond, informacji, wywiadów z ciekawymi gośćmi, a nawet listy przebojów – dodaje naczelna.

Zdaniem Anny Kwiatkowskiej, koordynatorki projektu ze strony PSONI, która od ponad dziesięciu lat wdraża informatykę do terapii i edukacji osób z NI, portal jest miejscem, gdzie dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają szansę wypowiedzieć się na tematy ich dotyczące, jest przestrzenią, gdzie można usłyszeć ich głos.

Portal skierowany jest do wszystkich, ale w projekcie istnieją też grupy słuchaczy. To 30 grup z różnych miejscowości w całej Polsce, którzy aktywne słuchają audycji, komentują, biorą udział w zaproponowanych konkursach czy sondach. Dzięki temu osoby te podnoszą swoje kompetencje cyfrowe. Portal więc jest unikalnym miejscem kontaktu i wymiany informacji między dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Myślę, że jest to pierwsza w Polsce, a może i w Europie, taka inicjatywa – dodaje Anna Kwiatkowska.

W Polsce brak także portalu radiowego przyjaznego seniorom.

W przyszłym roku, gdy pracę zaczną Senioralne Grupy Radiowe, wtedy to miejsce będzie zapełni się audycjami tworzonymi przez i dla osób dojrzałych.

W 2021 roku całej Polsce rozpoczną się także szkolenia dla seniorów, gdzie będziemy podnosić ich kompetencje cyfrowe. Portal będzie w nich bardzo ważnym narzędziem edukacyjnym i jestem przekonany, że liczba dojrzałych jego użytkowników zacznie rosnąć lawinowo – mówi Przemysław Wiśniewski dyrektor Fundacji Zaczyn, partnera merytorycznego projektu.

Na portalu można także poczytać

Portal to nie tylko nagrania i audycje na żywo. Już teraz dostępna jest biblioteka tekstów eksperckich przygotowanych przez Fundację Pro Cultura, PSONI oraz Fundację Zaczyn. Artykuły są podzielone na 9 kategorii: wizerunek, kultura, bezpieczeństwo, praca, zakupy i bank, podróże, relacje, wiedza, hobby i czas wolny.

– Baza wiedzy powstała, aby zgromadzić w jednym miejscu  informacje i porady dotyczące poruszania się po Internecie. Teksty są dostępne w formacie łatwym do czytania i zrozumienia. Z założenia portal jest dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, słabowidzących oraz w starszym wieku – mówi Daria Sowińska Milewska z Fundacji Pro Cultura, która odpowiada w projekcie m.in. za dział Biblioteka.

W tekstach znajdziemy konkretne wskazówki i instrukcje korzystania z aplikacji oraz stron internetowych. Dowiemy się jak zrobić zakupy przez Internet, jak podróżować nie wychodząc z domu, jak organizować wirtualne spotkania i komunikować się z bliskimi. Odwiedzający portal przeczytają też o zasadach bezpieczeństwa w Internecie, ochronie danych i wizerunku. W bibliotece na użytkowników czekają linki do przydatnych zasobów sieci, filmów, książek, artykułów.

Portal prowadzi Fundacja Pro Cultura – lider projektu razem z PSONI oraz Fundacją Zaczyn. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą playlistą zawierającą wybrane piosenki z radiem w tytule. Specjalnie dla słuchaczy przygotował ją zespół Fundacji Pro Cultura.

Więcej o projekcie “SoVo – dostępne radio internetowe”

Comments are closed.