Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


Pamięci Profesora Zdzisława Mrugalskiego – zatrzymajmy zegary

Kiedy w życiu kraju działy się wydarzenia ważne, zarówno radosne jak i smutne, kiedy umierali królowie, rozbrzmiewały kościelne dzwony, odzywał się także ten najważniejszy – dzwon Zygmunta z katedralnej wawelskiej wieży.

Teraz, kiedy odszedł największy z polskich zegarmistrzów chcemy uhonorować jego osobę, uszanować jego pamięć i przypomnieć Jego dokonania dla zegarmistrzostwa i polskiej nauki. Chcemy zwrócić uwagę na zegarmistrzowską, naukową, dydaktyczną i archiwistyczną działalność Profesora Zdzisława Mrugalskiego.

Dla uczczenia Jego pamięci chcielibyśmy na chwilę zatrzymać zegary. My Klubowicze zatrzymamy kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt z tych najważniejszych. Zatrzymamy je w piątek 27 października o godzinie 11:15 na godzinę lub dwie, niektóre na ponad dobę, by ponownie  zaczęły wskazywać już czas zimowy.

11.15 to szczególna godzina przypominająca, że w dniu 17 września 1939 roku na skutek pożaru zatrzymały się wskazówki zegara na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Zegar ten został odbudowany przez Zespół Budowy Zegara, w którego składzie był Profesor Zdzisław Mrugalski. Równocześnie zespół przygotował konstrukcję mniejszych, podobnych, mechanicznych zegarów, które odmierzają czas w wielu miejscach naszego kraju, a także za granicą.

źródło: Klub Miłośników Zegarów i Zegarków

http://kmziz.pl/artykul/zmarl-profesor-zdzislaw-mrugalski-zatrzymajmy-zegary

Comments are closed.